Vždycky dostanu panenku

Časopis Vlasta o nás napsal

Přestože panenky lidstvo provázejí odpradávna, nejsou to jen hračky. Mohou být nejen našimi „společníky“, ale taky dekorací, výukovou pomůckou nebo sběratelským kouskem.

Na krásně zrenovovaném domě v Troskovicích v Českém ráji je napsáno Muzeum panenek a medvídků. Ale možná by tu spíš mělo být napsáno Galerie. Uvnitř, mezi tisícovkou exponátů, totiž zdaleka nejsou jen historické hračky. Je tu mnoho panenek, které byly vyrobeny docela nedávno, ale holčičky je v kočárku nikdy vozit nebudou. Jsou to umělecká díla slavných světových výtvarníků, vyrobená především pro sběratele.

Majitelkou muzea a především velkou sběratelkou panenek je paní Naďa Šimková. Právě ona nás hned v první větě varuje: „Panenky v historii měly mnoho poslání. Nebyly to jen hračky. Mnohé byly cennými uměleckými předměty a sloužily k dekoraci. Jiné byly vyrobeny jako pomůcka k výuce. Například porcelánové mimino z roku 1840 sloužilo mladým šlechtičnám, aby se pocvičili v péči o dítě. Některé měly praktickou funkci, třeba panenka, jejíž bohatá sukně udržovala v teple konvici s čajem. A nesmíme zapomínat ani na panenky, které měly jediný úkol – předvádět dětskou módu.“

Naďa Šimková si samozřejmě jako malá holčička ráda hrála s panenkami. Od doby, kdy dokončila studium výtvarné školy, začala ale pohlížet na panenky jako na výtvarná díla. Zajímala ji výroba, technické provedení loutek, estetické detaily. Už před sto lety se vyráběly panenky dokonalé po mechanické stránce, například se zabudovaným hrací strojkem nebo „flirtujícíma“ očima, které soustava vahadel dokázala jak zavírat a otvírat, tak přesouvat zleva doprava a naopak.

Naďa začala loutky shromažďovat. Po čase se jí skoro nevešly do bytu, ale přesto založení muzea nebyl její nápad. „Přemluvila mě rodina a známí. Tvrdili, že by mé panenky měli vidět lidi. Rozhodla jsem se tedy, že dám sbírce řád, roztřídím ji, což by nikdo jiný nedokázal,“ vzpomíná paní Šimková. Tehdy se v rodině naskytla koupě budovy nedokončeného penzionku v Troskovicích v Českém ráji, a tak začalo vznikat muzeum.

Návštěvníci, kteří do muzea už déle než rok proudí z celé republiky, i mnozí sběratelé ze zahraničí dnes procházejí expozicí a mají loutky pěkně seřazené podle doby vzniku i podle materiálu, ze kterého byly vyrobeny.

Když se řekne stará panenka, většinou si lidé představí loutku s porcelánovou hlavou. Kromě nich jsou tu ale i panenky z papírmaše, z celuloidu, látkové, celoporcelánové a i pozdější kousky z umělé hmoty. Ty nejnovější a nejkrásnější jsou ze speciálního vinylu. Nejen na pohled, ale i na dotek působí jako živé děti, a aby byla iluze co nejdokonalejší, jsou i patřičně těžké.

Soudobé sběratelské panenky mají často svůj živý model. V troskovickém muzeu takových najdete několik. Zajímavý je malý chlapeček Imre, který svému vzoru dokonce pomohl. Stvořil jej anglický výtvarník Philip Heath, autor mnoha krásně posmutnělých panenek. Imre je odrazem mentálně postiženého chlapečka. Svět za to výtvarníka odsoudil – kam to spěje? To už neví, co by si vymyslel? Jenže mezi sběrateli byl o Imra zájem a kolekce byla brzy rozprodaná. Výtvarník pak věnoval většinu honoráře Imrově rodině. 

„Panenky jsou krásné, ale rozhodně je nepovažuju za své děti,“ musí sběratelka čas od času vysvětlit návštěvníkům. Ostatně své skutečné děti má čtyři, všechny už velké. Sbírka panenek je její vášeň, muzeum je spíš drahým koníčkem než výdělečným podnikem. Majitelka se ale dokáže postarat o to, aby tu bylo živo. Pořádá několikrát do roka „panenkové“ akce. Vloni to byla třeba soutěž o nejkrásnější doma vyrobenou panenku nebo sběratelská burza.

Před rokem 1989 bylo velice těžké se jen jet na sběratelské panenky podívat, natož si je opatřit. Ale byly tu historické kousky. Když se sbírka paní Šimkové stala známou, lidé jí sami přinášeli staré hračky. „Někdy mám trochu dilema. Dostanu krásnou starou panenku a je vidět, že šatičky má o pár desítek let novější. Jako sběratelka bych ji ráda převlékla, jenže dárkyni by to určitě bylo líto. Tak se smířím s tím, že některé vystavené panenky mají šaty, které se k nim vlastně nehodí, ale dostaly je z lásky.“

Ke každým Vánocům, narozeninám i jiným příležitostem si Naďa Šimková přeje jedno – panenku. Přiznává, že často byly u ní na prvním místě: „Někdy i na úkor rodiny. Dokázala jsem vysvětlit dceři, že nové džíny ještě počkají, protože jsem objevila nádhernou pannu...“

Aktuality

sipka Na zlatých křídlech

Dne 1.5.2019 Vás srdečně zveme na akci muzea „Na zlatých křídlech”.


Více v Aktualitách

sipka Přijďte se poklonit Pražskému Jezulátku


od Mayra Garza.


Více v informacích k expozici 2017.

sipka Malý muž Dwayne

Těšíme se na první letošní setkání na zámku Sychrov 6. 5. 2017. 

Více v aktualitách

sipka Ceremoniálu Princezna Charlotte

se zúčastnila populární česká herečka Bára Štěpánová se svoji krásnou dcerou.



Více foto z akce zde

sipka Setkání příznivců muzea

1.5.2015 – setkání na státním zámku Sychrov


Více v aktualitách

sipka Svěcení panenky

Svěcení umělecké panenky Prince George se zúčastnila i herečka Bára Štěpánová.


sipka Virtuální prohlídka

Nově virtuální nahlédnutí do prostor Muzea.
Čtěte více

sipka Pohádky v muzeu!


S největším potěšením oznamujeme, že naši expozici právě obohatilo úžasné dílo americké výtvarnice jménem Roxanna Maria (www.roxannamaria.com) s pohádkovou tématikou, která s malebnou oblasti Českého ráje, kde byla natočena řada pohádek a je místem pořádání festivalu pohádek, určitě ladí.  V součinnosti s  vystavením tohoto díla vyhlašujeme SOUTĚŽ pro všechny příznivce muzea a milovníky panenek.
Čtěte více

sipka Svět panenek

„Svět panenek je světem snů a ve snech žít je sen”

Takto okomentoval návštěvu muzea Profesor Milan Knižák Dr. A, který k nám zavítal společně s manželkou Marií.


sipka Naši návštěvníci

Trojčátka i babička (88 let) byli návštěvou muzea nadšeni.

sipka Malé miminko

Umělecká panenka Seleny Saxton  ve velkých mužských dlaních.


sipka Novinky 2012

Panenky od Diora aneb, když hmota ožívá.


Nejlepší práce z nejnovější produkce amerických špičkových výtvarnic poprvé v Česku. Až neuvěřitelné!!! Miminka, která ohromila svět – Janika, Jenesys, Azlin ... více v aktualitách – Novinky expozice 2012


Janika


Krásná setkání


Vrámci účasti na světové panenkové show v Orlandu, USA


Lorna Miller Sands


S výtvarnicí Lornou Miller Sands


Claire Taylor


S Claire Taylor Medvídek Duffy - pohádka LUISA a LOTKA


Luisa a Lotka

sipka Ruth Annette v muzeu!

Byli jsme poctěni návštěvou profesionální anglické výrvarnice Ruth Annette a jejího manžela Billyho.

We were honored by a visit of a professional English artist Ruth Annette and her husband Billy.

Více informací v aktualitách






sipka Spolupráce s muzeem v Paříži

Naše Muzeum zahájilo spolupráci s Muzeem panenek v Paříži - více informací v aktualitách.

sipka PROJEKT CHARLOTTE!!!

Unikátní portrétní panenka modelovaná dle předlohy Charlotty Elly Gottové v provedení dvou materiálů.

© 2011 - 2024 studio movio.cz. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů.